Bezpečné miesto

Autor: Karolina Uherčíková | 6.3.2018 o 20:51 | Karma článku: 2,78 | Prečítané:  331x

Existuje krajina, v ktorej je dobre. Páli tam slnko, ale iba ak chcete. Mrznú tam jazerá a ľad vytvára na hladine krásne obrazce - ale iba ak chcete. Netreba tam žiadne letenky, kufre, víza ani pas. Všetko, čo vám treba, už máte.

Je veľmi dôležité nezabúdať na svoje bezpečné miesto. Dokázať sa doň dostať, vedieť ho vnímať v celej jeho plasticite, vo všetkých jeho deviatich dimenziách, dokázať byť jeho súčasťou.

Bezpečné miesto je izba, priestor, balkón, krajina, zrúcanina hradu, dno jazera, dom v oblaku - akékoľvek miesto, kde sa cítite dobre, kde vás nič neohrozí a kde sa nik iný okrem vás samotných, prípadne návštev, ktoré si tam sami pozvete, nedostane.

Bezpečné miesto sa môže úzko viazať s vašou obľúbenou činnosťou. Piť čiernu kávu, sedieť v hojdacom kresle, čítať si knihu a počúvať mačky ako vám pradú na kolenách - aj to je bezpečné miesto.

Môžu v ňom pobehovať bytosti s modrou pokožkou, dvoma pármi očí a striebornými vlasmi, môže byť, naopak, oázou samoty plnou kobercov a zapálených sviečok. Môže v ňom hrať hudba a rovnako v ňom môže ticho rozbíjať hlavy s rovnakým efektom, akým rozbíja zrelý melón betóny. Teda, pardón, s akým rozbíjajú melóny zrelé betóny.

Na bezpečnom mieste sa môžete mýliť koľko sa vám zachce.

Na bezpečnom mieste môžete tancovať salsu, aj keď ste to nikdy predtým nerobili. Lebo na bezpečnom mieste nikto nikoho za nič neodsudzuje.

Bezpečné miesto je osobné sanatórium s nadštandardnou starostlivosťou nás samých k nám samým. Na bezpečnom mieste sa ešte nikto nezbláznil a nezomrel; ak aj zomrel, bola to tá najmilosrdnejšia smrť na svete. Na bezpečnom mieste sa toho, naopak, veľa rodí. Na bezpečnom mieste sa rodí vrelosť, ľudskosť a vľúdnosť. Ale darí sa tam aj citrónovníku a divej višni.

Na bezpečné miesto zostáva v dnešnom rýchlosvete veľmi málo času. Bezpečné miesto si nezvykne klásť podmienky okrem dvoch - stíšiť a zastaviť. Kedy naposledy sme si v tom našom príbytku utreli prach z políc? Zavolali ladiča pián, aby nám hodil očkom na struny a premazal pedále? Kedy sme poliali kvety a vyvetrali? Rozplakali sa od lásky? Upiekli čokoládový koláč, uvarili čaj z marockej mäty a išli zomrieť zo všetkých tých omamných vôní?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Príbehy, ktoré odlíšia pravdu od klamstva, môžu stáť život

Prejav šéfredaktorky SME Beaty Balogovej na odovzdávaní medzinárodnej Ceny Alfreda Frieda pre fotografiu roka na tému mier.

SVET

Komika Billa Cosbyho odsúdili za sexuálny útok

Cosby strávi za mrežami tri až desať rokov.


Už ste čítali?